Globalna firma produkcyjna: Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań

Bohaterem przedstawionego case study jest jedna z największych w swojej branży firm produkcyjnych działająca na 6 kontynentach w ponad 40 krajach na terenie całego świata. Wdrożenie dotyczyło zakładów zlokalizowanych w Polsce i na Ukrainie.

Geneza

Główną potrzebą było zapewnienie kompleksowego monitorowania środowiska IT dla 14 niezależnych zespołów IT działających w poszczególnych zakładach produkcyjnych. Analizą miały być objęte zarówno warstwy infrastruktury sieciowej, serwerowej, jak i aplikacyjnej, przy zachowaniu pełnej autonomii i dopasowania do specyfiki pracy poszczególnych jednostek i ich zespołów IT, które dysponując zunifikowanym narzędziem, mogłyby umożliwić przejrzyste raportowanie dla widoku globalnego organizacji.

Rozwiązanie

Inżynierowie Intracare zasugerowali wdrożenie systemu marki ManageEngine, OpManager w wersji Enterprise, po szczegółowej analizie rynku i samego narzędzia klient zdecydował się je zaimplementować. Zastosowana architektura rozwiązania umożliwiła wdrożenie serwera centralnego oraz 14 instancji lokalnych, z których każda mogła być zarządzana i konfigurowana indywidualnie. OpManager to narzędzie do monitorowania sieci, serwerów i aplikacji. Pozwala między innymi na wykrywanie awarii, analizę wydajności, zarządzanie zasobami. W przedmiotowym wdrożeniu istotne okazały się również funkcje związane z monitorowaniem transakcji, zarządzaniem konfiguracją urządzeń sieciowych, śledzenie zmian konfiguracji oraz zarządzanie zabezpieczeniami.

Wdrożenie

Podczas wdrożenia, które zostało zrealizowane w 2021 roku, system został zainstalowany na dedykowanym serwerze, a następnie skonfigurowany i zabezpieczony. Na tym etapie zostały wybrane 3 lokalizacje pilotażowe, które jako pierwsze zostały objęte monitorowaniem środowiska IT. System był stopniowo wdrażany do kolejnych zakładów wraz z ich macierzystymi zespołami IT. Łącznie skonfigurowano monitorowanie dla ponad 500 urządzeń sieciowych oraz kilkuset accesspointów.

W trakcie wdrożenia udało się stworzyć relacyjne modele wskazanych usług IT, które poza pełnym monitoringiem aplikacji korowej, jej komponentów oraz usług wspierających umożliwiały automatyczne remediacje na najpopularniejsze anomalie, oraz sprecyzowanie parametrów wydajnościowych systemów. Dashboardy dedykowane takim usługom po wprowadzeniu poświadczeń dla systemu umożliwiały zarządzanie serwisami na poszczególnych serwerach, jak również pełną analizę dedykowanych dla nich środowisk bazodanowych.

Dużym wyzwaniem podczas wdrożenia była bardzo zróżnicowana lista routerów i switchy oraz odmienne poziomy krytyczności w poszczególnych jednostkach. Zarówno system OpManager, jak i partner odpowiedzialny za wdrożenie, firma IntraCare sp. z o.o., sprostały tym zadaniom. Zadbano o przeszkolenie grupy ponad 30 przyszłych użytkowników produktu, dzieląc ich na administratorów i operatorów. Szkolenia zostały zorganizowane w formie warsztatów on-site, a także kursu e-learningowego. Dokumentacja powdrożeniowa dokładnie opisała konfigurację, sposoby zabezpieczenia systemu, a także dokonywania kopii zapasowych. Samo wdrożenie, jak i praca partnera technologicznego w tym projekcie, IntraCare, zostały ocenione bardzo pozytywnie. Ocena wynikała z przydatności wprowadzonego systemu dla całego regionu, jakie za sobą wniósł.

Korzyści

  • Skuteczne monitorowanie infrastruktury IT pozwoliło na szybką reakcję na awarie i minimalizację niedostępności.

  • Zespół administratorów otrzymuje w czasie rzeczywistym pełną wiedzę o stanie sieci, serwerów, aplikacji i usług w jednym miejscu.

  • Raportowanie wykonania SLA pozwala na monitorowanie i ocenę jakości usług IT.

  • Możliwość zarządzania urządzeniami sieciowymi bezpośrednio z konsoli systemu OpManager pozwala szybko rozwiązać problemy z krytycznymi routerami, switchami, serwerami i usługami pozwala szybko rozwiązywać problemy.

  • Zautomatyzowane remediacje pozwalają na skrócenie do minimum czasu reakcji na awarię i poprawienie dostępności usług.

  • Identyfikacja i zapobieganie awariom: System pozwala na wykrywanie i zapobieganie przestojom oraz optymalizację wykorzystania zasobów i przepustowości.

  • Klient uzyskał możliwość skalowalności i rozwoju sieci monitoringu wraz z rozwojem organizacji Rozwiązanie rośnie wraz z rozwojem firmy.

  • Dzięki zastosowanej architekturze możliwa jest indywidualna konfiguracja pod wymogi poszczególnych zespołów IT przy jednoczesnym dostępie do dostępnych w czasie rzeczywistym raportów i widoków dostępności wszystkich środowisk sumarycznie.

Skala wdrożenia

Wdrożenie rozwiązania objęło dużą i złożoną strukturę organizacyjną, w tym liczne zakłady produkcyjne oraz urządzenia sieciowe. OpManager zapewniał efektywne zarządzanie infrastrukturą IT na szeroką skalę, umożliwiając pełną kontrolę nad siecią i zasobami w firmie.

  • Ponad 1000 urządzeń sieciowych monitorowanych i zarządzanych przez OpManager,
  • Ponad 6000 pracowników,
  • 14 zakładów objętych systemem.

Jesteś zainteresowany ofertą Intracare ? Skontaktuj się z nami

Kontakt